رستوران نمونه

"ما هميشه سعي مي کنيم تا غذا را با بالاترين کيفيت به مشترينان ارائه کنيم." به جرات مي توان گفت اين جمله شعار و سرلوحه ي کار رستوران نمونه  با بيش از نيم قرن فعاليت در صنف غذا و رستوران است.

"کيفيت غذا و رضايت مشتري اولويت اول ماست"اميدواريم با ميزباني شايسته از شما خاطراتي خوشي از رستوران نمونه نارون را برايتان رقم بزنيم.

 

 

 

معرفی غذاهای ایرانی

1399-02-28 10:34:59 3648

معرفی غذاهای ایرانی

سفره خانه نماد هویت فرهنگی و تاریخی ایران

سفره خانه سنتی گونه ای از غذاخوری یا رستوران ایرانی است که در آن غذاهای ایرانی اصیل و سنتی ایرانی طبخ و ارائه می گردد. اما در تعریف سفره خانه به همین جمله بسنده نکنیم، سفره خانه نماد هویت تاریخی و فرهنگی ایران از دیرباز تا کنون بوده است که با مفاهیم اجتماعی مختلفی گره خورده است. نقالی و شاهنامه خوانی از فرهنگ های زیبای سفره خانه ای قدیم ایران بوده است که متاسفانه در این ایام زیر دود قلیان محو و به فراموشی سپرده شده است.

مطمئنا احیای سفره خانه های قدیم ایرانی باعث جذب گردشگر و شناخت بیشتر هویت ایرانی و آشنایی با مرام و مسلک مردم در روزگاران قدیم خواهد شد.

آشپزی ایرانی - غذاهای ایرانی

آشپزی ایرانی

غذا‌های ایرانی جزو غذا‌هایی محسوب می‌شود که اکثر افراد در هر کجای این کره خاکی تمایل دارند تا حتی یک بار هم که شده یکی از آن‌ها را تست کند و مزه اش را بچشند؛ البته از حق نگذریم که این غذا‌های سنتی خوشمزه در هر نقطه از ایران طعم و مزه خاص خودش را به یدک می‌کشد و شما نمی‌توانید مزه‌ای تکراری در آن‌ها پیدا کنید.

آشپزی ایرانی به سبک سنتی و مدرن پخت ‌و پز در ایران گفته می‌شود.

تاریخچه

در تاریخ افسانه‌ای ایران آمده‌ است که پختن و خوردن غذا از دوران پادشاهی ضحاک آغاز شده است. پیش از آن دیوها به این هنر آشنایی داشتند و انواع آش‌ها و خوردنی‌های لذیذ را می‌پختند.

از میان نوشته‌هایی که از زبان پهلوی در دست است در رساله دلکش خسرو کواتان و ریتک ( خسرو و ریدگ ) نکاتی درباره خورش‌ها و خوردنی‌ها و شیوه بکار بردن و چگونگی آن‌ها در دوره ساسانی به دست می‌آید ،که در تنظیم تاریخ آشپزی در ایران مآخذ معتبر است.

در زبان عربی کتاب‌های بسیاری در زمینه آشپزی وجود دارد که با پخت وپز ایرانیان بی ارتباط نیست ،چه از نظر اصطلاح و واژه، میان این دو دسته شباهت‌هایی دیده می‌شود.

این امر احتمالاً به این سبب بوده‌است که در دستگاه‌های دیوانی و اداری خلفای عباسی تعداد زیادی از ایرانیان دخیل بودند و طبعاً آداب و عادات آنان در زندگی اعراب نفوذ کرده است.در زبان فارسی ۴ کتاب مستقل در آشپزی شناخته شده‌است که عبارتند از:

کارنامه در باب طباخی و صنعت آن تألیف حاجی محمدعلی بلورچی بغدادی از عصر شاه اسماعیل مادهالحیوه از نورالله آشپز شاه عباس

2-«نسخه شاه جهانی» این کتاب در دوران پادشاهی شاه جهان (۱۰۲۷–۱۰۶۸) از پادشاهان مغولی هند تألیف شده‌است.

3-«کارنامه» تألیف نادر میرزا نویسنده کتاب تاریخ تبریز است که در عصر قاجار نوشته شده‌است.

غذاها بر اساس شاخصه‌هایی همچون نوع مصرف، روش پخت‌وپز، گوناگونی مواد اولیه مورد استفاده یا منطقه‌ای که آن غذا(پزا) رایج و شناخته شده‌است، تقسیم‌بندی می‌شوند. از مهم‌ترین غذاهای ایرانی می‌توان به آبگوشت، قورمه سبزی و کباب‌های ایرانی اشاره کرد.

غذاهای ایرانی را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

انواع آش، هلیم (حلیم)، اشکنه، کله جوش

انواع آبگوشت و سوپ، شوربا

انواع کوکو، کوفته و دلمه

انواع فراورده‌های لبنیاتی

انواع شامی، کتلت و فلافل

انواع ته‌دیگ‌ها

چلو (برنج سفید که با خورش یا کباب همراه است)

انواع پلو (برنج مخلوط)

نواع خورش و قلیه

انواع کباب و جوجه کباب

انواع برانی، خوراک لوبیا، عدسی، نرگسی و مسما

انواع شیرینی، دسر و شربت

انواع ترشی، رب، شور و چاشنی

انواع ته‌چین‌ها

انواع ادویه‌جات و چاشنی‌های غذایی

انواع خوراک سنتی با گوشت، مرغ، میگو و ماهی

انواع خوراک با کله، پاچه، دل، قلوه، مغز و سیرابی

غذاهای ایرانی - معرفی غذاها

 

خوشمزه ترین غذاهای ایرانی کدامند؟

 

وقتی بحث به غذاهای خوشمزه ایرانی می‌رسد، احتمالا در لحظه اول تصویر قرمه‌سبزی با برنج و ته‌دیگ برشته شده به ذهنمان می‌آید. خیلی بخواهیم خیال‌پردازی کنیم احتمالا یاد فسنجون و یک وجب روغن روی آن هم می‌افتیم، اما لیست غذاهای خوشمزه ایرانی آنقدر طولانی‌ست که به همین موارد محدود نمی‌شود.

کباب

وقتی می‌خواهیم کباب بخوریم نباید حتما هر بار کوبیده، چنجه، شیشلیک و بختیاری درست کنیم یا سفارش دهیم. اگرچه کباب را در ترکیه، عراق و کشورهای دیگر خاورمیانه هم طبخ می‌کنند، اما پیوند دامداری با زندگی بسیاری از ایرانیان باعث شده، تنوع کباب در کشور ما بسیار بالا باشد.

برای مثال اگر به ناحیه غربی ایران مثل کرمانشاه یا سنندج برویم، می‌توانیم دنده کباب بخوریم. کمی آن طرف‌تر در لرستان می‌توانیم کباب گله‌بریژ و جگر ورز را امتحان کنیم. اگر به خطه شمال کشور برسیم می‌توانیم از کباب ترش یا کباب اردک لذت ببریم. دقیقا در سمت شرق ایران، کباب‌های متفاوتی پخته می‌شود. مثلا کباب بنگالی و تنورچه، یکی از گران‌ترین وعده‌های غذایی در رستوران‌های سیستان و بلوچستان است یا کباب برنجی از کباب‌های پرطرفدار خراسان به حساب می‌آید.

آش

آش، بیشتر برای ما ایرانی‌ها غذای مخصوص روزهای سرد و بارانی پاییز و زمستان است. تقریبا باید گفت هر شهر ایران، آش مخصوص به خودش را دارد.

آش رشته، آش دوغ و آش شله قلمکار مشهورترین این آش‌ها هستند، اما اگر کسی روزی خواست آش جدیدی امتحان کند چه نوعی بپزد؟ یکی از این پیشنهادها، آش ترخینه است که از ترکیب بلغور جو و گندم در دوغ درست می‌شود. لرستانی‌ها و کرمانشاهی‌ها علاقه زیادی به این آش دارند. رشتی‌ها، آش معروفی به اسم آش ترش دارند که داخل آن نخود، اسفناج، لوبیا، کشمش، پرزردآلو و آلوچه می‌ریزند.

آش معروف شیرازی‌ها آش سبزی‌ست که داخل آن گوشت هم اضافه می‌شود. در همدان و استان مرکزی به وقت درآمدن خیار چنبر، آش آن را می‌پزند. علاوه بر خیار چنبر، مواد دیگر آن شامل لوبیا، نخود و بلغور هم می‌شود. در استان مرکزی، آش قره‌قورت هم روزی طرفداران زیادی داشته است. یزدی‌ها، آش شولی را با دنیا عوض نمی‌کنند و زنجانی‌ها یک نوع آش با شیر می‌پزند که به آن آش شیر می‌گویند .

آش ایرانی یکی از غذاهای ایرانی

از باقلاقاتوق تا مرغ ترش

چند وقت پیش گردشگری که به ایران آمده‌ بود در تلگراف نوشت که ایران مقصدی گردشگری خوشمزه برای توریست‌هاست. بی‌دلیل هم نیست که سفره گیلانی‌ها در یونسکو ثبت جهانی شده است.

استان گیلان با ۱۷۰ نوع غذای محلی، نخستین استان ایران از نظر تنوع غذایی‌ست. به خاطر همین موضوع هم خانه‌دارن گیلانی هیچ‌وقت درگیر این سوال نمی‌شوند که «شام چی بپزند؟». شاید بتوانیم بگوییم که معروف‌ترین غذای شمالی شامل مرغ ترش، اناربیج، باقلاقاتق و میرزا قاسمی می‌شود.

پختن باقلاقاتق نیاز به باقالای خاصی به اسم باقالی کشاورزی دارد و در آن از شوید، سیر و تخم مرغ هم استفاده می‌شود. پختن مرغ ترش هم نیازمند سبزی محلی است که باید از رشت یا شهرهای دیگر گیلان خرید. البته در تهران و بازار تجریش هم می‌توان سبزی محلی پیدا کرد.

شهرت این غذاها باعث شده که بیشتری‌ها در ذهنشان تصویر مبهمی از آن داشته باشند، اما معمولا محتویات بیشتر غذاهای شمالی را از اسمشان نمی‌توان حدس زد. ترش‌تره، چغرتمه، گمج کباب، اشپل، کال کباب، غورابیج و نازخاتون، خورشت‌هایی هستند که با روش‌های مختلفی هم درست می‌شوند. شمالی‌ها علاقه زیادی به بادمجان کبابی دارند برای همین هم غذاهای زیادی مثل میرزاقاسمی یا کال کباب را با بادمجان کبابی می‌پزند.

دیزی

اگر یک مهمان خارجی داشته باشیم و بخواهیم خوشمزه‌ترین غذای ایرانی را به او معرفی کنیم احتمالا دیزی پیشنهاد خوبی‌ست. کنار دیزی باید نان مناسب برای تیلیت کردن قرار بدهیم. همچنین ترشی و دوغ، از خوردنی‌های ضروری جانبی دیزی هستند.

برای پختن دیزی قهوه‌خانه‌ای و رستوران های سنتی از گوشت گوسفندی، نخود، لوبیا، پیاز، رب و سیب‌زمینی استفاده می‌شود. با این حال شمال غرب کشورمان دیزی بزباش را ترجیح می‌دهند. در این غذا لیمو عمانی و ادویه‌هایی می‌ریزند که  خاطره قیمه و قرمه‌سبزی، دو تا از خوشمزه ‌ترین غذاهای ایرانی را در ذهن‌مان زنده کنند.

دیزی سنتی قزوین - غذاهای ایرانی