رستوران نمونه

"ما هميشه سعي مي کنيم تا غذا را با بالاترين کيفيت به مشترينان ارائه کنيم." به جرات مي توان گفت اين جمله شعار و سرلوحه ي کار رستوران نمونه  با بيش از نيم قرن فعاليت در صنف غذا و رستوران است.

"کيفيت غذا و رضايت مشتري اولويت اول ماست"اميدواريم با ميزباني شايسته از شما خاطراتي خوشي از رستوران نمونه نارون را برايتان رقم بزنيم.

 

 

 

میزان قند میوه ‌ها

1400-05-08 17:53:09 11

میزان قند میوه ‌ها

میوه‌ها از جذاب‌ترین پدیده‌ها هستند. قبول دارید؟
در شکل‌هایی زیبا و رنگ‌هایی شگفت‌انگیز روی شاخه‌ها و بوته‌ها جا خوش می‌کنند و سرشار از مواد مفید و مغذی‌اند؛ پس می‌توان نامشان را پدیده گذاشت و در جذابیتشان هم شکی نیست. البته باید دقت کنیم که مصرف میوه‌های زیبا و خوش‌مزه نیز قواعدی دارد؛ مثلا قند موجود در آنها نیاز به دقت در مصرف دارد. درست است که استفاده از میوه‌ها به‌جای تنقلات شیرین‌شده با مواد مصنوعی همیشه فکر خوبی است، منتها آن‌هم باید با برنامه‌ریزی و دقت انجام شود. باید بدانیم هر میوه چه مقدار قند دارد. میوه‌ها به موارد پُرقند، دارای قند متوسط و کم‌قند تقسیم می‌شوند. در ادامه، برایتان از قند میوه ها بیشتر خواهیم گفت.

میوه‌ها هم قند دارند

میوه‌ها خوش‌مزه‌اند و سرشار از ویتامین و مواد معدنی و فیبر. این‌همه فایده در کنار کالری اندک و چربی کم باعث می‌شود میوه‌ها گزینه‌های درجه‌یکی برای تغذیه سالم باشند. البته باید دقت کنیم میوه‌ها قند هم دارند و میزان آن در برخی از آنها بسیار زیاد است. البته منظور حذف میوه‌های کامل (یعنی میوه‌ای درست و کامل با پوست و همه‌چیز) از رژیم غذایی نیست؛ اما اگر می‌خواهیم رژیم غذایی کم‌کالری داشته باشیم و وزن کم کنیم، باید در انتخاب میوه‌های مصرفی‌مان بسیار دقت کنیم.

میوه‌هایی با قند کم

میوه      میزان قند درهر 100گرم

آووکادو                              ۰٫۷ گرم

لیموترش سبز                           ۱٫۷ گرم

لیموترش زرد                          ۲٫۵ گرم

گوجه‌فرنگی                          ۲٫۶ گرم

کرن‌بری یا توت‌خرس                             ۴ گرم

تمشک قرمز                         ۴٫۴ گرم

تمشک سیاه                         ۴٫۹ گرم

توت‌فرنگی                        ۴٫۹ گرم

چقدر میوه بخوریم؟
هنگام تمایل به مصرف ماده‌ای شیرین به‌سراغ میوه بروید. میوه بسیار مفیدتر از یک بسته بیسکویت یا کیک شیرین و چرب است. چه چیزی از این بهتر که قندی مفید وارد بدنتان شود که تنظیمات طبیعی بدن را دست‌خوش شوک و تغییرات نمی‌کند؟

 

قندها در دسته کربوهیدرات‌ها قرار می‌گیرند. کربوهیدرات‌ها منبع اصلی تأمین انرژی بدن‌اند و با تجزیه در بدن، سوخت سلول‌های مختلف را فراهم می‌کنند؛ پس برای رشد و سلامت ضروری‌اند. دقت کنید که قند میوه ها هم در همین دسته قرار می‌گیرد. در پایان روز، قند موجود در بدن از هر منبعی که تأمین شده باشد به قندهای ساده تبدیل و در بدن به‌عنوان انرژی مصرف می‌شود.

 

قند بیش‌ازحد در بدن به حالت چربی درمی‌آید. چربی و اثرات منفی دیگر مصرف قند زیاد را نباید نادیده گرفت. بحث بحثِ سلامتی‌تان است. قبول دارید؟ انجمن قلب آمریکا (AHA) به مردان مصرف ۹ قاشق چای‌خوری قند اضافه‌شده به مواد در روز را توصیه می‌کند. قند اضافه‌شده به مواد قند طبیعی نیست و به مواد مختلف در فرایند تولید اضافه می‌شود. مقدار توصیه‌شده به زنان هم ۶ قاشق غذاخوری است. اگر هر قاشق چای‌خوری را حدود ۵ گرم در نظر بگیریم، مردان در روز می‌توانند ۴۵ گرم قند مصرف کنند و زنان هم ۳۰ گرم

چند توصیه میوه‌ای

سالم غذاخوردن را با مصرف میوه‌هایی با قند اندک شروع کنید.

اگر می‌خواهید رژیمی داشته باشید که در آن کربوهیدرات اندکی مصرف می‌شود و قصد کاهش وزن زیاد دارید، روزی ۱ تا ۲ میوه بخورید.

سبزیجات را بیشتر از میوه‌ها بخورید؛ مثلا هویج و خیار را تکه‌تکه و به‌جای بیسکویت و… در طول روز مصرف کنید. قند سبزیجات از میوه‌ها هم کمتر است.

یادتان باشد میوه‌های خشک و آب‌میوه مقادیر زیادی قند دارند؛ پس بهتر است میوه را به‌طور معمولی میل کنید و میزان مصرف آبتان را هم افزایش بدهید.