حمام قجر قزوین


حمام قجر قزوین

حمام قاجار یا گرمابه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری قزوین است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این حمام یکی از زیباترین حمام های ایران است که در حال حاضر به عنوان موزه قوم نگاری قزوین مورد استفاده قرار می گیرد. واقع در یکی از محله های قدیمی قزوین به نام عبید زاکانی.

ساخت این حمام به دوره صفویه بازمی گردد که شاه عباس دوم به امیرگونه خان قاجار دستور ساخت این حمام را داد که در آن زمان حمام شاه نام داشت، اما از آنجایی که بانی بنا از فرماندهان قاجار بود، نام آن به حمام تغییر یافت. قاجار. این حمام سال‌ها مهم‌ترین حمام شهر بود که افراد زیادی از طبقات مختلف اجتماعی از آن استفاده می‌کردند.

این حمام در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خریداری و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، پروژه مرمت آن آغاز و به موزه منتقل شد. این حمام بیش از 1000 متر مربع در سه قسمت اصلی سربینه (تبدیل)، میاندر (فضایی بین دمای سرد بیرون و هوای گرم داخل حمام در نظر گرفته شده است تا بدن به تدریج گرم شود). ) و گرمخانه (محل شستشو) و خزینه (محل خیساندن و ماساژ). زنان و مردان در این حمام قسمت هایی از هم جدا کرده بودند. برای ورود به حمام ابتدا باید از در چوبی و سپس از پلکان مارپیچ عبور کرد تا وارد سربینه شد. این فضای شش ضلعی یک استخر بزرگ در مرکز دارد.

احتمالاً بورس حمام در یکی از فرشتگان نشسته بود تا وسایل مشتریان را نگه دارد. جدای از معماری، کاشی کاری‌های فوق‌العاده و سقف گنبدی، یکی از زیبایی‌های این حمام، مجسمه‌هایی در ابعاد واقعی است که افراد را در حال شستشو و ماساژ دادن نشان می‌دهد که حس گذشته را در حمام تداعی می‌کند.

حمام قجر قزوین

+ There are no comments

Add yours